Przedszkole montessori

Od początku swojej działalności współpracujemy z Polskim Stowarzyszeniem Montessori, a od 2010 r. z Polskim Instytutem Montessori, organizacjami krzewiącymi edukację nauczycieli Montessori oraz dbającymi o zachowanie wysokich standardów edukacji dzieci zgodnie z założeniami pedagogiki Marii Montessori.

 

Naszym nadrzędnym celem jest stworzenie dzieciom optymalnych warunków rozwoju, zachowania radości naturalnie wpisanej w dzieciństwo, otwartości na świat, inne kultury i ludzi, dlatego naszym mottem jest „otwieramy dzieciom świat”. Dużą wagę przywiązujemy do rozwoju osobowości dziecka idącego w parze z zachowaniem autonomii i szacunku dzieci wobec samego siebie, innych dzieci jak i w relacjach dorosły-dziecko.

Aktualności

Otwieramy FILIĘ PRZEDSZKOLA

Od kolejnego roku szkolnego (2018/2019), jedną z grup przenosimy w nowe miejsce. Matecznik na Szwedzkiej 68 zostaje, natomiast zyskujemy nowe miejsce. Będziemy mieli dodatkową lokalizację na ul. T. Szafrana, chociaż oficjalny adres brzmi ul. Rydlówka 32. Okolica ta bardzo zmienia swój charakter. Powstają nowe osiedla i biurowce. Przestrzeń po dawnej piekarni, w której mamy do dyspozycji ponad 200 m2. zyskuje nowe życie. Będziemy mieli w sąsiedztwie Centrum Wspinaczkowe Forteca (część z silosem), zaplecze sportowe, natomiast w dawnej części administracyjno-biurowej będzie przedszkole. Na terenie nieruchomości nie będzie problemu z miejscami parkingowymi, otrzymujemy także do zagospodarowania duży teren zielony (z górką) na plac zabaw. Cieszymy się na udział w  tym projekcie. Zapraszamy tez nowe dzieci w związku z tym, że będzie tam tworzona nowa grupa przedszkolna.

Jesień szybko minęła

Wiele się dzieje i łatwiej na bieżąco pisać o wydarzeniach na facebooku. 

Jesień już za kilka dni się kończy, a w Przedszkolu wiele się dzieje. We wrześniu dzieci mogły zakosztować w przenośni i w realu smaków jesieni, na warsztatach u przemiłych gospodarzy w niedalekich Piekarach. Mogliśmy upiec ukisić kapustę, przygotować konfitury, upiec chleb, czy skosztować pieczonych ziemniaków, lub własnoręcznie ugniecionych kluseczek (każda grupa robiła cos innego).

Październik to wizyta w Filharmonii na koncercie „Muzyka jak ocean, Wyspa grających drzew”. Każdorazowo jest to wielkie przeżycie dla dzieci. No i w listopadzie przy okazji Święta Niepodległości warto odwiedzić niedaleki Wawel i Katedrę. Jak zawsze w cudowną podróż po historii zabrała nas ze sobą Pani Marta Bielecka prowadząca program „Dzieciaki Krakowiaki”. Jakie ona zna tajemnice Krakowa :). 

Nowy rok szkolny

Nowy rok szkolny powitaliśmy w odnowionych salach, wśród nowych kolegów i koleżanek, które dołączyły do grup.

Chcemy, aby ten rok był równie ciekawy i dobry jak poprzednie, dlatego dbamy, aby działy się nowe rzeczy. W ramach zajęć dodaliśmy do oferty zajęcia szachowe, a zajęcia plastyczne to naprzemiennie ceramika i majsterkowanie. Kontynuujemy zajęcia z psychoedukacji wraz z zespołem Karimba, który dzięki programowi bajek, uczy dzieci kształtowania umiejętności prospołecznych. Jak zawsze z dużą ciekawością dzieci czekają na spotkania przyrodnicze z Panią Magdaleną Jarzębowską z JAKU, pozostałe zajęcia są zgodne z ofertą na stronie.

Jak co roku pojawiły się nowe maluchy w grupie przygotowawczej. W tym roku adaptacja Biedronek przebiegła wyjątkowo szybko i „bezboleśnie”. Mamy silną, mocno dziewczęcą grupę :), która z łatwością stawia pierwsze kroki w Przedszkolu.

Wakacje

Wakacje to dla przedszkolaków nie tylko czas odpoczynku po całorocznej pracy. To także czas licznych spacerów i wycieczek, dużej ilości czasu spędzonego na świeżym powietrzu, podczas którego możemy obserwować przyrodę i zdobywać wiedzę poprzez bezpośrednie doświadczenie. To także czas zmian w salach przedszkolnych – malowania, wymiany mebli i materiałów, tak aby po wakacjach jeszcze lepiej pracowało nam się w przygotowanym otoczeniu. To także dobry moment na integrację i na nawiązywanie nowych znajomości podczas łączenia się grup.

Czerwiec

Czerwiec rozpoczniemy od świętowania Dnia Dziecka. Z tej okazji wybierzemy się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty pt. „Laboratorium zabawy”, a następnie udamy się do lodziarni „Good Lood” na pyszne, naturalne lody. Następnie rozpoczniemy intensywne przygotowania do przedstawienia z okazji Dnia Rodziny. Tym razem tematem przewodnim występów na scenie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” będzie zdrowie.

Zanim przedszkolaki wyjadą na wakacje przypomnimy sobie zasady bezpiecznego przebywania na słońcu i w wodzie. Na zajęciach z edukacji emocjonalnej dowiemy się, czym jest strach, jak go oswoić i do czego może być nam potrzebny.

Maj

W maju przeniesiemy się na zieloną łąkę, która jest siedliskiem życia wielu roślin i zwierząt. Poznamy budowę kwiatu, a także różne rodzaje roślin uprawnych, przemysłowych i leczniczych. Na warsztatach z edukacji przyrodniczej Jaku poznamy cykl rozwojowy rośliny. Podczas warsztatów  z edukacji emocjonalnej zajmiemy się dumą i tym jak możemy budować swoje poczucie własnej wartości. Na kolejnych zajęciach z elementami sensoplastyki stworzymy dywan sensoryczny. Ponadto 13 maja spotkamy się na pikniku rodzinnym, który odbędzie się jak zwykle na Zaczarowanym Wzgórzu w Czasławiu. Będzie to czas nie tylko wspólnej integracji, ale też wielu atrakcji takich jak przejażdżka konna, zabawa w małych archeologów, zajęć rytmicznych i wielu, wielu innych.

Kwiecień

Słonko już bardzo mocno świeci ,­ obudziło już nie tylko wszystkie ptaki, ale i rośliny. Także my, przedszkolaki nie marnujemy ani jednego słonecznego dnia na siedzenie w sali. Oprócz wspaniałych chwil spędzanych na świeżym powietrzu, w kwietniu zajmiemy się wieloma ciekawymi tematami. Naszą pracę zaczniemy od omawiana zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. W dalszej części miesiąca dowiemy się jakie są etapy rozwoju rośliny oraz co jest jej potrzebne do prawidłowego rozwoju. Przyjrzymy się również budowie rośliny i zastanowimy się jakie funkcje spełnia każda z części. Poszukamy również przyrody w sztuce. Jacy artyści czerpali z niej natchnienie?  

Marzec

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a my uważnie obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie. Podczas zajęć w kręgu będziemy dzielić się swoimi spostrzeżeniami . Dowiemy się, co oznacza powiedzenie „w marcu jak w garncu”.Następnie zajmiemy się poznawaniem kolejnych gromad kręgowców. Tym razem skupimy się na budowie i cechach charakterystycznych ptaków i ssaków. Nie zabraknie też mnóstwa ciekawostek ze świata tych dwóch gromad. Pod koniec miesiąca zaczniemy przygotowania do Świąt Wielkanocnych- porozmawiamy o tradycjach i zwyczajach związanych z tym czasem.

Luty

W karnawale same bale.. dlatego także w naszym przedszkolu nie zabraknie czasu na fantastyczną zabawę w przebraniach. Ponadto w tym miesiącu w ramach Festiwalu Teatru dla dzieci wybierzemy się do Nowohuckiego Centrum Kultury na spektakl pt. „Bajkowa lista przebojów”. Podczas zajęć w kręgu poznamy trzy z pięciu gromad kręgowców- ryby, płazy i gady. Na zajęciach z edukacji przyrodniczej Jaku dowiemy się, dlaczego niektóre ptaki zadają sobie tyle trudu i co roku podejmują trudną wędrówkę do ciepłych krajów. Na stałe w naszym harmonogramie zagościły już także zajęcia z sensoplastyki, podczas której eksperymentujemy z różnego rodzaju masami wykonanymi z naturalnych składników. Będziemy tworzyć i doświadczać, a przy tym świetnie się bawić.

Styczeń

Za oknem.. nareszcie zima! W tym miesiącu będziemy uważnie obserwować zmiany w przyrodzie towarzyszące nadejściu nowej pory roku.  Spędzimy mnóstwo czasu na zabawach ruchowych na śniegu .  Styczeń będzie też czasem intensywnych przygotowań do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Z babciami i dziadkami spotkamy się w drugiej połowie miesiąca w restauracji „Kulinarne Kreacje”. Tam, po krótkim występie, wspólnie z najstarszymi członkami naszych rodzin będziemy piec (i pałaszować) ciasteczka.  Ponadto na zajęciach przyrodniczych „Jaku” porozmawiamy o sztuce kamuflażu wśród zwierząt. Tematem przewodnim zajęć o emocjach będzie zaufanie. 

Grudzień

Grudzień rozpoczniemy od ugoszczenia w naszych progach Świętego Mikołaja. Następnie sami zamienimy się w Mikołajów – będziemy malować, kleić, złocić i srebrzyć, a nasze małe dzieła sprzedamy na przedszkolnym kiermaszu świątecznym. W tym roku dochód ze sprzedaży przeznaczymy na wsparcie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.Wybierzemy się także na warsztaty do Muzeum Narodowego na warsztaty „Przy polskim stole. Historia kuchni. Świąteczne obyczaje.”

Listopad

Listopad będzie obfitował w wiele atrakcji. Na początku miesiąca wybierzemy się do Teatru Groteska, gdzie będziemy dobrze się bawić oglądając zabawny spektakl pt. „Kukuryku Słoneczniku”.  W naszym przedszkolu odbędą się także po raz pierwszy zajęcia z Sensoplastyki, podczas których będziemy eksperymentować z produktami spożywczymi i doświadczać wszystkimi zmysłami mnogości faktur, barw i zapachów. W ramach zajęć z edukacji przyrodniczej „Jaku” cofniemy się do przeszłości i oglądając skamieniałości dowiemy się więcej o początkach życia na Ziemi. Na zajęciach o emocjach zajmiemy się optymizmem i nauczymy się, w jaki sposób możemy budować pozytywne nastawienie do świata.

Październik

W tym miesiącu rozpoczniemy cykl zajęć poświęconych naszej planecie Ziemi. Dowiemy się, jak powstała oraz z jakich części składa się nasza „Błękitna planeta”. W trakcie zajęć przyrodniczych Jaku porozmawiamy o innych obiektach występujących w kosmosie. Październik będzie też czasem obserwacji zjawisk zachodzących w przyrodzie.Przedszkolaki są już w pełni zintegrowane ze sobą więc teraz czas na rodzeństwo i rodziców. W połowie miesiąca pojedziemy na wspólną wycieczkę do gospodarstwa „Brandysówka” w Będkowicach, gdzie jedną z jesiennych sobót spędzimy na zabawach, rozmowach i pieczeniu kiełbasek.

Wracamy do Przedszkola

Pełni wakacyjnych wrażeń wracamy do przedszkola, by spotkać się ze starymi i nowymi kolegami i koleżankami. W tym roku swoją przedszkolną przygodę rozpoczyna: 7 Mróweczek, 4 Motylki, 5 Pszczółek oraz 12 Biedronek. Wrzesień będzie czasem wzajemnego poznawania się i zabaw integracyjnych. W drugiej połowie września wybierzemy się na nasza pierwsza w tym roku wycieczkę – pojedziemy do wioski indiańskiej „Arpaho”, gdzie zobaczymy oryginalne tipi, skóry dzikich zwierząt i kości, przejdziemy szlakiem zdobywców dzikiego zachodu i zdobędziemy wiele sprawności.

Czerwiec

Czerwiec będzie obfitował w moc atrakcji. Już 5 czerwca spotkamy się na rodzinno-przedszkolnym pikniku na Zaczarowanym Wzgórzu w Czasławiu. 6 czerwca w ramach świętowania Dnia Dziecka wybierzemy się do Filharmonii na koncert „Taneczny świat Chopina – Spotkanie z Baletem Dworskim Cracovia Danza”. W ramach trwającego Festiwalu literatury dla dzieci weźmiemy udział w spotkaniu z pisarzem -Wojciechem Widłakiem, gdzie autor opowiadania „Wycieczki Pana Kuleczki” odpowie na rozmaite pytania. W drugiej połowie miesiąca odwiedzimy także Bunkier Sztuki, gdzie podsumujemy trzyletni cykl zajęć „Jeden obraz -wiele historii”. Ponadto już 14 czerwca będziemy uroczyście świętować Dzień Rodziny orz zakończenie roku: wystąpimy na scenach Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i zabierzemy całą publiczność w magiczną podróż pod wszechświecie.

Maj

W maju odkryjemy tajemnice Afryki. Podczas specjalnych warsztatów podróżnicy opowiedzą nam o czerwonej wyspie Madagaskar. By nie brakło nam sił do nauki i zabawy, dowiemy się skąd czerpać energię: na warsztatach przyrodniczych bliżej przyjrzymy się dietetycznym sprzymierzeńcom -witaminom i minerałom, ukrytych w owocach i warzywach. A na deser.. własnoręcznie wykonany przez nas w Pijalni Czekolady Wedla smakołyk. Tym słodkim akcentem będziemy świętować Dzień Dziecka.

Kwiecień

Wiosenna pogoda za oknem zachęca nas do częstszych spacerów. My natomiast będziemy nie tylko obserwować zmiany w przyrodzie dookoła nas, ale wybierzemy się także w dalszą „podróż” po Ameryce Południowej. By poznać bliżej ten egzotyczny kontynent odwiedzimy Muzeum Przyrodnicze, gdzie będą czekać na nas podróżnicy z Ameryki Południowej. Ponadto w tym miesiącu w trakcie zajęć przyrodniczych Jaku zmienimy się w badaczy układu krwionośnego: poznamy tajemnice serca – największej pompy w organizmie człowieka oraz dowiemy się, z czego zbudowana jest krew. Na zajęciach z cyklu „Jeden obraz – wiele historii” dowiemy się, jak namalować światło i czy wszystko ma swój cień.  

Marzec

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a my bacznie obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie. Zanim zaczną kwitnąć kwiaty i drzewa, my w ramach zajęć przyrodniczych JAKU dowiemy się, czym jest alergia i co jeszcze oprócz pyłków roślin może być alergenem. Przygotowując się do Świąt poznamy różnorodne tradycje wielkanocne. Natomiast podczas zajęć „Jeden obraz – wiele historii” skupimy się na zupełnie innym temacie – naszym strachu i w oparciu o historię mitologicznego Laookona spróbujemy stanąć oko w oko z naszymi obawami i spróbujemy rozśmieszyć swój lęk.

Luty

W karnawałowych nastrojach wkraczamy w kolejny miesiąc. Dobry humor będzie towarzyszył nam nie tylko podczas karnawałowej zabawy. Już w pierwszych dniach lutego wybierzemy się do teatru Groteska na spektakl „Trzy świnki”. Podczas zajęć przyrodniczych Jaku wyruszymy w podróż w czasie do ery mezozoicznej i przyglądniemy się trybowi życia poszczególnych dinozaurów. W trakcie zajęć „Jeden obraz, wiele historii” analizując obraz Paolo Uccello, „Polowanie w lesie” dowiemy się, czym są trzy wymiary. Spotkamy się także na warsztatach artystycznych w pracowni Arete, gdzie razem z Babciami i Dziadkami będziemy tworzyć małe dzieła i obchodzić święto najstarszych członków naszych rodzin.  

Radosny skok w Nowy Rok

Jeszcze w świątecznych nastrojach na początku miesiąca będziemy mieli okazję obejrzeć spektakl „Choinka” inspirowany łowieckimi wycinankami i przedstawiony w formie teatru magnesu. Nowy Rok kalendarzowy będzie dla nas doskonałą okazją, by w ramach zajęć „Jeden obraz, wiele historii” pozwolić poprowadzić się trzem braciom Limbourg i poznać tajemnicę tworzenia kalendarzy. Natomiast podczas zajęć przyrodniczych Jaku zamienimy się w małych tropicieli i będziemy podążać śladami dzikich mieszkańców puszczy. 

Świąteczne przygotowania

Już na początku grudnia nasze przedszkole odwiedzi Święty Mikołaj. Później my sami zmienimy się w pomocników Mikołaja – zorganizujemy w naszym przedszkolu akcję „Podaruj godne święta”, w ramach której będziemy sprzedawać nasze wyroby plastyczne, a dochód przeznaczymy na pomoc potrzebującym. Wybierzemy się także do kina na kolejną, tym razem świąteczną część przygód znanych nam już bohaterów -Emmy i Kacpra.W trakcie zajęć „Jeden obraz, wiele historii” poznamy tajemnice związane z chrześcijańską wizją narodzin Jezusa.  

Listopadowe atrakcje

Kolejny jesienny miesiąc będzie obfitował w wiele atrakcji. Podczas warsztatów  pt.  „Cztery pory roku.  Jesień”, na które wybierzemy się do Muzeum Etnograficznego  utrwalimy wiadomości związane z tą porą roku i spróbujemy kreatywnie wykorzystać dary jesieni.  Zajęcia przyrodnicze Jaku przybliżą nam niezwykły świat grzybów. Podczas zajęć z cyklu „Jeden obraz, wiele historii” zainspirujemy się bizantyjskimi mozaikami, co pomoże  nam eksperymentować z łączeniem wielu, czasem bardzo odmiennych elementów. Drugie w tym roku zajęcia podróżnicze przeniosą nas
w bajeczny świat kolorowych Indii i przybliżą różnorodność kulturową tego kraju. 

Jesienne podróże

Jesień już w pełni i chociaż pogoda coraz częściej sprzyja chandrze, my nie tracimy uśmiechu na twarzy i zapału do poznawania nowych rzeczy. W październiku weźmiemy udział w warsztatach podróżniczych, w trakcie których dowiemy się kim jest podróżnik i poznamy sylwetki najbardziej znanych podróżników. Wysłuchamy bajki irlandzkiej „Pole ostów” , która pozwoli nam bliżej poznać muzykę folkową Irlandii, Szkocji i Walii. Rozpoczniemy także naszą podróż do krainy „jednego obrazu” – w tym miesiącu odwiedzimy egipskie piramidy i nie straszne będą nam mumie i egipscy bogowie. Podczas zajęć przyrodniczych Jaku przyjrzymy się bliżej życiu małych ogrodników – mrówek.  

Wracamy do przedszkola

Pełni wakacyjnych wrażeń wracamy do przedszkola, by spotkać się ze starymi i nowymi kolegami i koleżankami. W tym roku swoją przedszkolną przygodę rozpoczyna: 5 Mróweczek, 10 Motylków i 11 Pszczółek oraz 14 Biedronek. Podczas zajęć w kręgu zaczniemy swoją roczną geograficzną podróż: dowiemy się z czego zbudowana jest nasza planeta i z jakich kontynentów składa się nasz świat. Wybierzemy się także na budowę, żeby z bliska zagłębić tajniki powstawania bloków. W drugiej połowie miesiąca odwiedzi nas policjant, który opowie nam o bezpieczeństwie i prawidłowym zachowaniu na drodze.

Wakacje tuż, tuż!

1 czerwca uroczyście świętowaliśmy Dzień Rodziny i zakończenie roku przedszkolnego. Wszystkie grupy wystąpiły na scenie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha prezentując przygotowane wcześniej przedstawienia. Jednak to nie koniec atrakcji w tym miesiącu: już 13 czerwca spotkamy się na pikniku na „Zaczarowanym Wzgórzu” Czasławiu, gdzie będziemy mieli okazję jeździć konno, zobaczyć wiejskie zoo, tworzyć przy użyciu kamieni i drewna, wspólnie tańczyć i bawić się, a także odpocząć na łonie natury. 19 czerwca wybierzemy się na plac budowy, gdzie z bliska zobaczymy materiały i urządzenia używane przez robotników podczas pracy. Podczas ostatniego spotkania ze sztuką w ramach cyklu Jeden obraz, wiele historii” uważnie przyjrzymy się naturze i porozmawiamy o pejzażach i krajobrazach. 

Majowe atrakcje

W maju odwiedzimy gospodarstwo w Gruszowie, gdzie sprawdzimy jak pracują pszczoły w ulu  i jakie zwierzęta mieszkają na wsi, nauczymy się piec chleb, a także wybierzemy się na przejażdżkę wozem do tartaku. Podczas zajęć przyrodniczych Jaku najpierw dowiemy się czym jest ekosystem, by później móc skonstruować trójwymiarowy model lasu i pustyni. Na zajęciach z cyklu „Jeden obraz, wiele historii” spotykając Salvatorem Dali i jego surrealistyczną wizją świata zastanowimy się, czym jest wyobraźnia i do czego możemy ją wykorzystać. Będziemy także uczestniczyli w ostatnich zajęciach z pierwszej pomocy.

Wiosenne nastroje

W wiosennym nastroju rozpoczynamy kwiecień, który obfitował będzie w wiele atrakcji. Wybierzemy się do teatru Groteska na spektakl pt. „Tygrys Pietrek”, gdzie będziemy towarzyszyć głównemu bohaterowi w poszukiwaniu odwagi.  Na zajęciach z cyklu „Jeden obraz-wiele historii” przyjrzymy się jak można utrwalić chwile za pomocą medium artystycznego jakim jest fotografia. Drugi raz z fotografią spotkamy się w Bunkrze Sztuki, gdzie na wystawie Rolanda Wirtza „Immediatus” stworzymy swoje własne „Pamiętełka, czyli pudełka do pamiętania”. Na zajęciach przyrodniczych „Jaku” zajmiemy się tematem energii w przyrodzie i zwiększymy swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska. 

W oczekiwaniu na wiosnę

Nim aura za oknem będzie nastrajała do spacerów na zewnątrz, wybierzemy się do kopalni soli w  Wieliczce, gdzie będziemy odkrywać baśniowe tajemnice Solilandii, spotkamy tajemniczego Skarbnika, a także  pobawimy się w towarzystwie skrzata – soliludka.  Kiedy szaruga za oknem stanie się wspomnieniem, my podczas zajęć z cyklu „Jeden obraz –wiele historii”  będziemy uważnie obserwować bogactwo barw w naszym otoczeniu. Budzący się z zimowego snu świat zwierząt będzie dobra okazją do  porozmawiania o różnicach pomiędzy płciami (a tym się zajmiemy w ramach zajęć przyrodniczych JAKU). Przygotowując się do  Świąt Wielkanocnych będziemy uczestniczyli w warsztatach zdobienia pisanek. W tym miesiącu rozpoczniemy także cykl zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej. 

Zimowy czas

W tym miesiącu w karnawałowych nastrojach  będziemy bawić na balach przebierańców. 11 lutego przywitamy w naszym przedszkolu gości, którzy przybędą z ciekawą audycją muzyczną pt. „Tańce narodów Europy”. Na zajęciach przyrodniczych Jaku odkryjemy tajemnice mikrobiologii i przyglądniemy się bakteriom. Na spotkaniu z historią sztuki skonstruujemy własną wieżę, która pomoże nam we właściwej komunikacji.  

Styczniowe plany

Z zapałem i chęcią do dalszej pracy wracamy do przedszkola po świątecznej przerwie. W tym miesiącu ponownie wybierzemy się do kina „Pod Baranami”, tym razem na drugą część ekranizacji bestsellerowej powieści „Emma i Kacper”. Podczas zajęć z cyklu „Jeden obraz, wiele historii” udamy się w świat renesansu, gdzie spotkamy się z Michałem Aniołem i odkryjemy tajemnice pierwszego malowidła ściennego. Podczas zajęć przyrodniczych „Jaku” zagłębimy się w świat tajemnic ludzkiego ciała. 30 stycznia razem z Dziadkami i Babciami będziemy uroczyście obchodzić Ich święto. Z tej okazji spotkamy się w Klubie Sportowym „Podwawelskim” na przygotowanym przez wszystkie grupy przedszkolne spektaklu.  

Magiczny czas grudniowy

Pomimo coraz zimniejszych dni grudzień jest miesiącem pełnym ciepła i magii. Już 8 grudnia odwiedzi nas długo wyczekiwany Święty Mikołaj. Aby w pełni poczuć świąteczną atmosferę wybierzemy się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty muzealne „Czas niecodzienny – Boże Narodzenie”.  W tym miesiącu podczas zajęć z cyklu „Jeden obraz, wiele historii” będziemy pracować z zapachami, dźwiękami i obrazami, które wprowadzą nas w świat średniowiecznych skryptoriów i bibliotek. Tradycyjnie w czwartkowe popołudnia weźmiemy udział w dogoterapii, zajęciach z ceramiki oraz warsztatach przyrodniczych, podczas których zastanowimy się, jakie jest znaczenie kolorów w przyrodzie.

Listopadowe wydarzenia

Listopad będzie kolejnym miesiącem pełnym atrakcji. Już 5 listopada wybierzemy się do kina Pod Baranami na ekranizację bestsellerowej powieści „Emma i Kapcer”.  Będziemy także uczestniczyć w warsztatach pt., „Kto Ty jesteś? Muzealna lekcja patriotyzmu” organizowanych w Muzeum Narodowym.  Podczas zajęć z cyklu „Jeden obraz, wiele historii” wyruszymy w „podróż” do starożytnej Grecji, gdzie przyjrzymy się czarnym i czerwonym figurom uwiecznionym na antycznych naczyniach. 14 i 15 listopada odbędą się warsztaty, podczas których rodzice będą mieli możliwość bliższego doświadczenia istoty pedagogiki Marii Montessori.  Natomiast 18 listopada wszyscy będziemy mocno trzymać kciuki za czwórkę naszych przedszkolaków, którzy będą uczestniczyli w konkursie recytatorskim „Dziecięce charakterki”. Ponadto przez cały miesiąc rodzice szyją pluszaki – mikołajowe prezenty dla dzieci. 

Październikowe atrakcje

Październik obfituje w wiele edukacyjnych atrakcji. Chętne dzieci regularnie uczestniczą już w zajęciach dodatkowych z języka angielskiego, rytmiki, gimnastyki oraz z wyjazdów na basen. W tradycyjne czwartkowe popołudnia rozpoczną się zajęcia z ceramiki, dogoterapii oraz edukacji przyrodniczej. Podczas piątkowych zajęć z cyklu „Jeden obraz, wiele historii” wyruszymy w podróż do świata prehistorii. 15 października zawita w naszym przedszkolu pszczelarz, który opowie nam o swojej pracy i o tym, jaką rolę odgrywają w środowisku pszczoły, a także przedstawi jak wygląda prawdziwy ul.  Pod koniec miesiąca wybierzemy się do Filharmonii gdzie podczas koncertu pt. „Na zamku Czarnoksiężnika Muzycznego” spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie „gdzie jest muzyka?”. 

 

Wycieczka i piknik integracyjny

Nowy miesiąc powitaliśmy wycieczką do „Wodnych Ogrodów” w Sierakowie, gdzie czekały na nas różnorodne atrakcje: bliski kontakt ze zwierzętami gospodarstwa domowego, pieczenie chleba, łowienie ryb i lepienie z gliny.  W sobotę 3 października spotkaliśmy się na integracji podczas pikniku zorganizowanego w Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata” w Krakowie. Mieliśmy nie tylko okazję lepiej się poznać, ale także uczestniczyć w warsztatach dotyczących poszczególnych kultur i spróbować pyszności przygotowanych wcześniej przez rodziców z dziećmi. 

Początek roku

Pełni wakacyjnych wrażeń i zapału do pracy wróciliśmy do przedszkola, które zmieniło swój wystrój: pojawiły się nowe kolory ścian i półki, na których możemy znaleźć kolejne, interesujące materiały.  Spotkaliśmy się nie tylko ze starymi, ale także nowymi koleżankami i kolegami: w tym roku do przedszkolnych grup dołączyło:  5 Mróweczek, 6 Motylków, 8 Pszczółek oraz powoli tworzy się grupa 12 Biedronek.  Spędzamy czas na licznych zabawach integracyjnych i korzystamy z uroków jeszcze letniej pogody. Pod koniec września planujemy całodniową, pełną atrakcji wycieczkę do Sierakowa.  

Przedszkolny piknik

Jak zawsze pod koniec roku szkolnego organizujemy wielki, rodzinny piknik przedszkolny. Kolejny rok gościliśmy na Zaczarowanym Wzgórzu w Czasławiu. Piękne widoki, pogoda jak na zamówienie i pyszne jedzenie przygotowane pod okiem Pani Agnieszki, współgospodyni Wzgórza pozwoliły każdemu z nas odpocząć, dzieciom wyszaleć się na świeżym powietrzu i wszystkim zastanowić się, dlaczego tak rzadko korzystamy z takiego odpoczynku. Przejażdżki na koniu, karmienie zwierząt oraz inne atrakcje spowodowały, że 1 czerwca minął nam szybko i cudownie.

Majowe plany

Na początku miesiąca odwiedziliśmy nasze, krakowskie ZOO, a w nim nowych mieszkańców: Żyrafy i wszystkie młode, jakie urodziły się w naszym zwierzyńcu tej wiosny.

Bardzo ciekawie zapowiadały się zajęcia związane z zawodami. Do przedszkola przyjechał strażak i ratownik medyczny, aby opowiedzieć i pokazać na czym polega ich praca. Na zaproszenie jednej z mam gościliśmy w gabinecie stomatologicznym, gdzie mogliśmy się przekonać, że wizyta u dentysty może być niezwykle sympatyczna.

Tradycyjnie czwartkowe popołudnia poświęcone były zajęciom z ceramiki, edukacji przyrodniczej oraz kulturom świata: Izraelowi.

Kwietniowe wydarzenia

Wiosna już w pełni, Mróweczki posadziły w swoim ogródku nowalijki i kwiaty. Wszystkie dzieci, razem z maluchami były na przedstawieniu „Wesoła zagroda” w DK „Tęcza”, czeka nas jeszcze wizyta w ZOO, aby sprawdzić jakie nowe zwierzęta tam zamieszkały. Na zajęciach przyrodniczych dowiedzieliśmy się  o kamuflażu zwierząt.

Na zajęciach ze sztuki tym razem zajęliśmy się „Moną Lisą”, była ona dla nas inspiracją do szukania różnych sposobów opisywania człowieka.

Kraków Montessori School

Zainteresowanych rodziców zapraszamy na stronę szkoły oraz kontakt.

KMSchool

Plany na marzec

Bieżący miesiąc obfituje w wydarzenia: koncert dla dzieci w Filharmonii „W świecie teatru”, warsztaty w Muzeum Etnograficznym „Matematyka na ludowo”.

Poza tym tradycyjnie stałe cykle: przyrodniczy JAKU o mózgu, kultury świata: Grecja i Turcja oraz w ramach spotkań ze sztuką 1 obraz – wiele historii: Sandro Botticelli „Primavera”.

Rekrutacja 2014/2015

Trwa rekrutacja na rok szkolny 2014/2015 do grup przedszkolnych oraz grupy maluchów. Przyjmujemy karty zgłoszenia dzieci. Elementem procesu rekrutacji są warsztaty dla rodziców, mające na celu przybliżenie pedagogiki Montessori oraz organizacji przedszkola. Odbędą się 22 lutego o godz. 9.30.

1 marca 2014 r. została ogłoszona lista dzieci przyjętych do przedszkola.

Witamy na nowej stronie Przedszkola Montessori

Wraz z nowym rokiem prezentujemy nową odsłonę przedszkolnej strony www. Serdecznie zapraszamy do galerii, od nowego roku szkolnego strona wzbogaci się o panel dla rodziców.

Skontaktuj się z nami

ul. Szwedzka 68/1
30-315 Kraków


tel. 122662053
504083588